Nadciśnienie tętnicze jest w obecnych czasach uznawane za chorobę cywilizacyjną. Często przez długi czas nie daje żadnych objawów, rozwija się i nie zostaje leczona, przez co trudniej jest ją leczyć w późniejszym czasie. W przypadku łagodnego nadciśnienia pacjentowi zaleca się zmianę trybu życia na zdrowszy. Jednakże w przypadku nadciśnienia bardziej zaawansowanego wprowadza się leczenie farmakologiczne.
Czym się charakteryzuje?
Nadciśnienie tętnicze cechuje się tym, że spoczynkowe ciśnienie tętnicze wyższe jest od ogólnie przyjętych norm. Wartości te określają dwa parametry: ciśnienie skurczowe oraz ciśnienie rozkurczowe. Odnosząc się do wszelkich wytycznych, wartości ciśnienia nie powinny przekraczać 140/90 mmHg (czyli ciśnienie skurczowe 140 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe 90 mmHg). Czasami zdarza się, że nadciśnienie tętnicze występuje w przypadku, gdy tylko jedna z wartości jest podwyższona. Optymalne ciśnienie krwi wynosi zać 120/80 mmHg. Objawy nadciśnienia tętniczego są zróżnicowane. Wśród nich można wymienić między innymi: szumy uszne i zaburzenia widzenia, silne oraz przede wszystkim pulsujące bóle głowy, szybkie męczenie się oraz zaburzenia snu, nudności, a także ból w klatce piersiowej. Część chorych na nadciśnienie tętnicze przechodzi chorobę w początkowej fazie bezobjawowo i nie wykazuje żadnych objawów toczącej się w ich organizmie choroby. U pacjentów może również występować wtórne nadciśnienie tętnicze, które spowodowane jest innymi przyczynami.
Wtórne nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie takie charakteryzuje się gamą specyficznych objawów, wśród których można wymienić powiększenie nerek, powiększenie lewej komory serca, nieprawidłowości w badaniu dna oka, a także występujące różnice w wartościach ciśnienia krwi między prawym a lewym ramieniem, szmery sercowe lub naczyniowe oraz słabo wyczuwalne tętno na tętnicach udowych i niższe niż zwyczajowe ciśnienie krwi na nogach w porównaniu do rąk. W przypadku nieleczenia zaawansowanej formy nadciśnienia tętniczego możliwe jest występowanie objawów również ze strony innych narządów, ponieważ jest to choroba wielonarządowa. Jak już zostało wcześniej wspomniane, przyczyny nadciśnienia mogą być różne. Może mieć ono charakter pierwotny lub wtórny. U większości pacjentów występuje jednak nadciśnienie pierwotne, czyli takie którego przyczyny nie da się bezpośrednio i jednoznacznie ustalić. Do powstania przyczyniają się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, czyli dieta i styl życia. Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi może być również związane ze stresem obecnym w codziennym życiu.