Jakie buty do tenisa będą najlepsze?

Wybór odpowiedniego obuwia do gry w tenisa ziemnego wcale nie należy do najłatwiejszych. Zapewne wiele osób zastanawia się, co może być skomplikowanego w zakupie butów, jednak zakup profesjonalnego tenisowego sprzętu powinien być poprzedzony dobrą analizą, a sam asortyment powinien być maksymalnie dopasowany do naszych potrzeb.

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na tytułowe pytanie oraz wskazać, jakie buty do tenisa będą najlepsze, w zależności od sytuacji.

Jedno jest pewne – nie ma uniwersalnych butów do tenisa, które warto polecić każdemu i na każdym korcie. Takie obuwie nie istnieje i z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie powstanie. Poszczególne nawierzchnie kortów tenisowych charakteryzują się różną specyfiką, stawiają inny opór i wymagają innego zakresu ruchów od tenisistów, a producenci obuwia tenisowego muszą to uwzględnić, zanim finalne produkty trafią na półki i w ręce konsumentów, zarówno amatorów oraz profesjonalistów.

Przede wszystkim wybierz buty dopasowane do danej nawierzchni – korty ziemne

Aby zwiększyć komfort gry na korcie oraz minimalizować ryzyko kontuzji, musimy zacząć od podstawowej klasyfikacji obuwia pod kątem przydatności na danym korcie. Buty do tenisa ziemnego powstają z myślą o grze na określonych kortach, dlatego w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na podeszwę. Wszystko zależy od tego, na jakich kortach gramy. Podstawowy podział klasyfikuje korty ziemne, korty twarde oraz korty trawiaste. Dwa pierwsze typy to zdecydowanie najpopularniejsze obiekty tenisowe w Polsce.

Na korty ziemne najlepsze będą buty o specjalnej jodełkowej podeszwie, czyli kanalikach, które umożliwiają swobodne odprowadzanie nadmiaru mączki. Taka struktura obuwia zwiększa przyczepność tenisistów na korcie. Specjalnie wzmocniona część boczna obuwia pomaga w ustabilizowaniu nogi w trakcie dynamicznych wymian na korcie ziemnym, co może być kluczowe w trakcie poślizgów i hamowania, które bezsprzecznie kojarzą się z tą nawierzchnią. Wybierając buty na korty ziemne zwróćmy również uwagę na odpowiednią amortyzację i wentylację, która będzie odpowiedzialna za odprowadzanie nadmiaru wilgoci z buta w trakcie gry.

Co wybrać na korty twarde oraz trawiaste?

Korty twarde są bardzo popularne w Polsce, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu. Przede wszystkim buty do tenisa na korty ziemne powinny cechować się wzmocnioną i sztywną cholewką oraz podeszwą. W podeszwach projektuje się dużą liczbę amortyzatorów, które zmniejszają obciążenie tenisistów w trakcie gry oraz minimalizują siłę uderzenia, która powstaje w wyniku kontaktu obuwia z powierzchnią kortu. Obuwie na korty twarde to obecnie najbardziej uniwersalne obuwie tenisowe, ponieważ można w nim grać również na innego rodzaju kortach, co często wykluczone jest w przypadku alternatywnych rozwiązań.

W przypadku kortów trawiastych, które kojarzą się fanom tenisa przede wszystkim z Wimbledonem, dobrym wyborem są podeszwy, które posiadają wiele malutkich gumowych wypustek. To malutkie koreczki, które zwiększają przyczepność na korcie, nawet jeżeli trawa jest wilgotna. W Polsce możemy spotkać raczej korty ze sztuczną trawą, gdzie można postawić na dedykowane do tego modele, które posiadają większe korki w podeszwie, które wzorowane są obuwiem do gry w piłkę na sztucznych boiskach.

To jakie buty będą najlepsze?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niezależnie od tego, czy wybieramy buty do tenisa damskie, czy buty do tenisa męskie, zwróćmy uwagę na to, byśmy czuli się w nich komfortowo. Buty powinny być dopasowane jednocześnie do nawierzchni kortu oraz naszych cech i predyspozycji. Tylko w ten sposób będziemy w stanie osiągnąć złoty środek, jakim będzie nasza wygoda oraz zwiększenie bezpieczeństwa na korcie.

Zachowanie precyzji i sił na decydujące piłki meczowe to podstawa do tego, by z kortu schodzić zwycięsko. W odnoszeniu sukcesów zdecydowanie pomoże odpowiednio dobrane obuwie. Szeroką ofertę profesjonalnego obuwia dla każdego tenisisty, można znaleźć w sklepie internetowym https://amazing.pl.

Redakcja zgtkkf.pl