Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Alergia na nabiał

15 lutego 2020


Alergia na nabiał jest w obecnych czasach jedną z najczęściej diagnozowanych alergii pokarmowych. Mimo że mleko stanowi bardzo istotne źródło wartości odżywczych często jest również przyczyną alergii.

Kłopotliwa alergia

Z całą pewnością można stwierdzić, że alergia na nabiał jest bardzo kłopotliwym rodzajem alergii, ponieważ mleko występuje w bardzo dużej ilości produktów spożywczych zarówno jako składnik podstawowy, jak i jako dodatkowy lub nawet często ukryty składnik, którego obecności zupełnie się nie spodziewamy. W przypadku wystąpienia objawów alergii na nabiał konieczne jest jego wyeliminowanie z diety oraz zastąpienie go innymi produktami o podobnych wartościach odżywczych, czyli takimi, które zawierają między innymi wapń, fosfor, magnez oraz witaminy A, D, B2. Alergia na nabiał może dawać szereg różnych, czasem nawet niespecyficznych objawów, które nie są w bezpośredni sposób związane z układem pokarmowym.

Objawy alergii na nabiał

Przede wszystkim w przypadku alergii na nabiał mogą pojawiać się u danej osoby alergiczne problemy skórne, wśród których można wymienić swędzenie skóry, pokrzywkę, czy nawet atopowe zapalenie skóry. Wśród innych objawów związanych z alergią pokarmową na nabiał można wymienić kaszel, katar oraz kichanie, a także nawracające infekcje oraz stany zapalne błony śluzowej gardła. Mogą się też pojawić problemy z układem moczowym, zapalenie spojówek, a także ogólne bóle mięśniowe i stawowe. Przy alergii na nabiał często występują zaburzenia snu takie jak bezsenność i częste wybudzanie się w nocy, a nawet silne migrenowe bóle głowy. W przypadku bardzo silnej alergii na nabiał może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Przyczyny alergii na nabiał są dość złożone. Zazwyczaj główną przyczyną alergii jest uczulenie na jakiś rodzaj białka, który występuje w mleku. Najczęściej jest to kazeina, która stanowi około 80% spośród wszystkich białek występujących w mleku (zaraz obok białek serwatkowych). Jednakże uczulać mogą także inne białka, wśród których można wymienić między innymi laktoalbuminę, glikoproteiny, laktoglobulinę, , czy też beta-laktoglobulinę. Białka, które zawiera nabiał nie tracą swoich właściwości uczulających mimo podgrzania czy przygotowania produktu z suchego mleka w proszku. Są one wciąż obecne i drażnią układ immunologiczny w przypadku ich spożycia. Dlatego w przypadku alergii na nabiał niewskazane jest spożywanie żadnych produktów zawierających w swoim składzie białka mleka. Możliwe jest stosowanie zamienników tj. napojów roślinnych, których zadaniem jest zastąpienie mleka u osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą go spożywać.

Redakcja zgtkkf.pl

Jesteśmy platformą poświęconą sportowi, zdrowiu i dobrej kondycji. Oferujemy inspirujące treści i praktyczne porady, które pomagają osiągnąć optymalne samopoczucie. Dołącz do naszej społeczności, aby odkrywać nowe sposoby na aktywny tryb życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Alergia na nabiał

15 lutego 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?