Suplementy należy stosować z głową!

Lekarze alarmują, że Polacy stosują ogromne ilości suplementów diety. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic złego, wszak po to takie produkty są, a przecież dbanie o zdrowie jest bardzo ważne. W dodatku takie środki są z pewnością całkowicie bezpieczne, skoro są dopuszczone do sprzedaży, szeroko reklamowane, a przy tym dostarczane przez renomowane marki. Wszystko to jest prawdą, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Dodatek do zdrowej diety

Po pierwsze, suplementy są stworzone po to, by stosować je jako dodatek do zdrowej diety, nigdy jej zamiennik i zawsze można znaleźć o tym informację na ich opakowaniu lub w ulotce. Niestety, dla wielu osób suplementy są właśnie zastępstwem zdrowego trybu życia. Sięga się po witaminy i minerały zamiast dostarczać je sobie przede wszystkim z pożywieniem, w ramach zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Nie brakuje też osób, które stosują środki na wsparcie odchudzania, nie zamierzając zmieniać nic w kwestii swej diety i aktywności fizycznej. Oczywiście nie daje to żadnych rezultatów, a to może grozić zwiększaniem ich ilości, wówczas zaś suplementy, nawet najbardziej niepozorne, mogą stać się zagrożeniem.

Mogą nam zagrażać

To kolejna kwestia. Nawet jeśli na pozór produkty te są całkowicie bezpieczne i mają łagodne działanie, nie oznacza to wcale, że można je stosować według własnego widzimisię. Stosowanie ich w zbyt dużych dawkach czy w inny sposób niewłaściwie może w najlepszym przypadku sprawić, że nie dadzą pożądanych rezultatów, a w najgorszym – naprawdę zaszkodzić.

Trzeba też wiedzieć, jakie produkty stosować. Nie powinno się zażywać ich beztrosko lecz wybierać tylko takie składniki, które naprawdę są potrzebne. W organizmie nie powinno dość do deficytu żadnego minerału czy żadnej witaminy, ale ich przedawkowanie często mają równie złe skutki jak deficyty. Najlepiej więc byłoby sięgać po suplementy tylko po konsultacji z lekarzem albo nawet po wykonaniu badań, wykazujących, których substancji w organizmie brakuje.

I wreszcie, duże znaczenie ma też to, jakiej jakości wybiera się środki. Najlepsze są naturalne suplementy diety, produkowane na przykład z roślin, gdyż są one bliskie pożywieniu. Takie składniki, na przykład witamina C pochodząca z aceroli, a nie wyodrębniona w laboratorium chemicznym, są najlepiej wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Chemiczne zaś mogą dawać skutki uboczne i nigdy nie będą tak dobre jak te naturalne. Oczywiście czasem oznacza to konieczność zainwestowania w droższe środki, ale zdecydowanie są to wydatki, jakie warto ponieść – dla swojego zdrowia.

Redakcja zgtkkf.pl