Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Suplementy należy stosować z głową!

13 lutego 2020


Lekarze alarmują, że Polacy stosują ogromne ilości suplementów diety. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic złego, wszak po to takie produkty są, a przecież dbanie o zdrowie jest bardzo ważne. W dodatku takie środki są z pewnością całkowicie bezpieczne, skoro są dopuszczone do sprzedaży, szeroko reklamowane, a przy tym dostarczane przez renomowane marki. Wszystko to jest prawdą, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Dodatek do zdrowej diety

Po pierwsze, suplementy są stworzone po to, by stosować je jako dodatek do zdrowej diety, nigdy jej zamiennik i zawsze można znaleźć o tym informację na ich opakowaniu lub w ulotce. Niestety, dla wielu osób suplementy są właśnie zastępstwem zdrowego trybu życia. Sięga się po witaminy i minerały zamiast dostarczać je sobie przede wszystkim z pożywieniem, w ramach zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Nie brakuje też osób, które stosują środki na wsparcie odchudzania, nie zamierzając zmieniać nic w kwestii swej diety i aktywności fizycznej. Oczywiście nie daje to żadnych rezultatów, a to może grozić zwiększaniem ich ilości, wówczas zaś suplementy, nawet najbardziej niepozorne, mogą stać się zagrożeniem.

Mogą nam zagrażać

To kolejna kwestia. Nawet jeśli na pozór produkty te są całkowicie bezpieczne i mają łagodne działanie, nie oznacza to wcale, że można je stosować według własnego widzimisię. Stosowanie ich w zbyt dużych dawkach czy w inny sposób niewłaściwie może w najlepszym przypadku sprawić, że nie dadzą pożądanych rezultatów, a w najgorszym – naprawdę zaszkodzić.

Trzeba też wiedzieć, jakie produkty stosować. Nie powinno się zażywać ich beztrosko lecz wybierać tylko takie składniki, które naprawdę są potrzebne. W organizmie nie powinno dość do deficytu żadnego minerału czy żadnej witaminy, ale ich przedawkowanie często mają równie złe skutki jak deficyty. Najlepiej więc byłoby sięgać po suplementy tylko po konsultacji z lekarzem albo nawet po wykonaniu badań, wykazujących, których substancji w organizmie brakuje.

I wreszcie, duże znaczenie ma też to, jakiej jakości wybiera się środki. Najlepsze są naturalne suplementy diety, produkowane na przykład z roślin, gdyż są one bliskie pożywieniu. Takie składniki, na przykład witamina C pochodząca z aceroli, a nie wyodrębniona w laboratorium chemicznym, są najlepiej wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Chemiczne zaś mogą dawać skutki uboczne i nigdy nie będą tak dobre jak te naturalne. Oczywiście czasem oznacza to konieczność zainwestowania w droższe środki, ale zdecydowanie są to wydatki, jakie warto ponieść – dla swojego zdrowia.

Redakcja zgtkkf.pl

Jesteśmy platformą poświęconą sportowi, zdrowiu i dobrej kondycji. Oferujemy inspirujące treści i praktyczne porady, które pomagają osiągnąć optymalne samopoczucie. Dołącz do naszej społeczności, aby odkrywać nowe sposoby na aktywny tryb życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Alergia na nabiał

15 lutego 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?