Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Nadmierne pocenie u mężczyzn – jak można sobie z nim poradzić?

25 września 2023 Nadmierne pocenie

Pot to wydzielina gruczołów potowych, która pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. W ten sposób nasz organizm ochładza się i usuwa toksyny. O nadmiernym poceniu mówimy wtedy, gdy pot jest obficie wydzielany codziennie niezależnie od temperatury otoczenia. Mokre plamy pod pachami, na plecach lub nad brzuchem wyglądają nieestetycznie i wywołują dyskomfort. Jak można poradzić sobie z nadmiernym poceniem?

Nadmierne pocenie u mężczyzn — przyczyny

Nadmierne wydzielanie potu to ważny sygnał wysyłany przez organizm, który może świadczyć o rozwoju poważnych chorób. Jeśli pocenie dotyczy niemal wszystkich części ciała, a pot bardzo nieprzyjemnie pachnie, to warto bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Nadmierne pocenie u mężczyzn może być związane z występowaniem takich chorób jak:

  • infekcje bakteryjne lub wirusowe,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • zawał serca,
  • choroby nowotworowe,
  • nadczynność tarczycy,
  • zaburzenia neurologiczne.

Niekiedy nadmierne wydzielanie potu może wynikać również z silnego stresu lub może być uwarunkowane genetycznie. Niezależnie od przyczyny problemu, warto zadbać o swój komfort i stosować metody, które pomogą zniwelować przykre dolegliwości.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem u mężczyzn?

Jeśli przyczyną nadmiernej potliwości jest choroba, konieczna będzie wizyta u specjalisty i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W innym wypadku możesz sięgnąć po dobrej jakości dezodorant, który skutecznie blokuje wydzielanie potu, dzięki czemu skóra jest sucha i przyjemnie odświeżona. Taki produkt powinien wyróżniać się bezpiecznym i sprawdzony składem, aby nie podrażnił delikatnej skóry pod pachami. Jak działa dezodorant dla mężczyzn? Panowie chętnie sięgają po dezodoranty w sprayu, ponieważ są łatwe w codziennym użyciu i nie zostawiają śladów na ubraniach. Taki kosmetyk chroni wrażliwą skórę przed oznakami pocenia, a jednocześnie doskonale ją nawilża i wzmacnia. Ponadto dezodorant dla mężczyzn zwalcza przykre zapachy, dzięki czemu zapewnia uczucie świeżości przez cały dzień. Jeśli chcesz szybko pozbyć się dyskomfortu związanego z nadmiernym poceniem, to wybierz dezodorant z przebadaną dermatologicznie formułą, który nie zawiera soli aluminium i alkoholu.

Jak jeszcze można sobie pomóc?

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą też pomóc sobie w inny sposób. Dobre efekty uzyskasz, jeśli będziesz nosić ubrania wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów. W cieplejsze dni przyjmuj więcej płynów i unikaj ostrych potraw, alkoholu oraz innych używek, które powodują zatrzymanie wody w organizmie. Dyskomfort możesz też znacząco ograniczyć, jeśli zrezygnujesz z potraw i produktów spożywczych, które wzmagają pocenie. Do tej grupy zalicza się między innymi cytrusy. W walce z nadmiernym poceniem pomogą Ci także domowe sposoby. W tym celu możesz wypić napar z szałwii, skrzypu lub pokrzywy.

Na rynku istnieje wiele produktów, które skutecznie hamują lub ograniczają wydzielanie potu. Ważne, aby wybierać dobrej jakości preparaty o bezpiecznym składzie i udowodnionym działaniu. Nadmierna potliwość to dolegliwość, której nie warto bagatelizować. Jeśli problem nie ustąpi samoistnie, warto udać się na konsultację do doświadczonego specjalisty.

Materiał oznaczony

Redakcja zgtkkf.pl

Jesteśmy platformą poświęconą sportowi, zdrowiu i dobrej kondycji. Oferujemy inspirujące treści i praktyczne porady, które pomagają osiągnąć optymalne samopoczucie. Dołącz do naszej społeczności, aby odkrywać nowe sposoby na aktywny tryb życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Apartamenty w Zakopanem
pokrowiec na walizkę
Noclegi z widokiem na Tatry

Jesteś zainteresowany reklamą?