Nadmierne pocenie u mężczyzn – jak można sobie z nim poradzić?

Pot to wydzielina gruczołów potowych, która pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. W ten sposób nasz organizm ochładza się i usuwa toksyny. O nadmiernym poceniu mówimy wtedy, gdy pot jest obficie wydzielany codziennie niezależnie od temperatury otoczenia. Mokre plamy pod pachami, na plecach lub nad brzuchem wyglądają nieestetycznie i wywołują dyskomfort. Jak można poradzić sobie z nadmiernym poceniem?

Nadmierne pocenie u mężczyzn — przyczyny

Nadmierne wydzielanie potu to ważny sygnał wysyłany przez organizm, który może świadczyć o rozwoju poważnych chorób. Jeśli pocenie dotyczy niemal wszystkich części ciała, a pot bardzo nieprzyjemnie pachnie, to warto bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Nadmierne pocenie u mężczyzn może być związane z występowaniem takich chorób jak:

  • infekcje bakteryjne lub wirusowe,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • zawał serca,
  • choroby nowotworowe,
  • nadczynność tarczycy,
  • zaburzenia neurologiczne.

Niekiedy nadmierne wydzielanie potu może wynikać również z silnego stresu lub może być uwarunkowane genetycznie. Niezależnie od przyczyny problemu, warto zadbać o swój komfort i stosować metody, które pomogą zniwelować przykre dolegliwości.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem u mężczyzn?

Jeśli przyczyną nadmiernej potliwości jest choroba, konieczna będzie wizyta u specjalisty i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W innym wypadku możesz sięgnąć po dobrej jakości dezodorant, który skutecznie blokuje wydzielanie potu, dzięki czemu skóra jest sucha i przyjemnie odświeżona. Taki produkt powinien wyróżniać się bezpiecznym i sprawdzony składem, aby nie podrażnił delikatnej skóry pod pachami. Jak działa dezodorant dla mężczyzn? Panowie chętnie sięgają po dezodoranty w sprayu, ponieważ są łatwe w codziennym użyciu i nie zostawiają śladów na ubraniach. Taki kosmetyk chroni wrażliwą skórę przed oznakami pocenia, a jednocześnie doskonale ją nawilża i wzmacnia. Ponadto dezodorant dla mężczyzn zwalcza przykre zapachy, dzięki czemu zapewnia uczucie świeżości przez cały dzień. Jeśli chcesz szybko pozbyć się dyskomfortu związanego z nadmiernym poceniem, to wybierz dezodorant z przebadaną dermatologicznie formułą, który nie zawiera soli aluminium i alkoholu.

Jak jeszcze można sobie pomóc?

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą też pomóc sobie w inny sposób. Dobre efekty uzyskasz, jeśli będziesz nosić ubrania wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów. W cieplejsze dni przyjmuj więcej płynów i unikaj ostrych potraw, alkoholu oraz innych używek, które powodują zatrzymanie wody w organizmie. Dyskomfort możesz też znacząco ograniczyć, jeśli zrezygnujesz z potraw i produktów spożywczych, które wzmagają pocenie. Do tej grupy zalicza się między innymi cytrusy. W walce z nadmiernym poceniem pomogą Ci także domowe sposoby. W tym celu możesz wypić napar z szałwii, skrzypu lub pokrzywy.

Na rynku istnieje wiele produktów, które skutecznie hamują lub ograniczają wydzielanie potu. Ważne, aby wybierać dobrej jakości preparaty o bezpiecznym składzie i udowodnionym działaniu. Nadmierna potliwość to dolegliwość, której nie warto bagatelizować. Jeśli problem nie ustąpi samoistnie, warto udać się na konsultację do doświadczonego specjalisty.

Materiał oznaczony

Redakcja zgtkkf.pl