Jak zacząć ćwiczyć na siłowni?

Wiele osób zaczynając swoją przygodę ze sportem wybiera ćwiczenie w domu. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących, jednak z czasem ciężko jest osiągnąć progres na treningach. Jest to dobre przygotowanie organizmu do ciężkich ćwiczeń na siłowni. Siłownia jest wyposażona w wiele maszyn, które ułatwią nam trening i budowanie masy mięśniowej.

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni?

Przed wybraniem się na siłownie powinniśmy się spakować. Musimy wziąć ze sobą ręcznik, szampon lub żel pod prysznic i wodę. Dodatkowo możemy wziąć rękawiczki, żeby uniknąć odcisków. Po przyjściu na siłownię przebieramy się w szatni i zostawiamy rzeczy w szafce. Na salę bierzemy tylko ręcznik i wodę. Możemy także wziąć telefon ze słuchawkami, żeby słuchać ulubionej muzyki podczas treningu.

Na sali będą zatrudnieni instruktorzy. To właśnie najlepiej instruktora spytać o to, jak prawidłowo ćwiczyć. Pomoże on nam dobrać odpowiednie ćwiczenia. Dodatkowo pokaże nam jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia na poszczególnych maszynach. To właśnie odpowiednia technika przyspieszy budowanie masy mięśniowej i dążenie do prawidłowej sylwetki. Podczas pierwszej wizyty pytajmy o wszystko instruktora lub osób bardziej doświadczonych, których na siłowni będzie dużo. Długo trenujący mogą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i podpowiedzą nam jak trenować. Możemy także udać się na siłownię ze znajomym, który ćwiczy już od jakiegoś czasu.

Trening z instruktorem

Podczas ćwiczenia z dużymi ciężarami powinniśmy zawsze poprosić osobę obok lub instruktora o to, żeby asystował nam podczas wykonywania ćwiczenia. Jednak trening musimy zacząć od rozgrzewki, która powinna trwać 15 minut. Przez pierwsze 5 minut skupmy się na ćwiczeniach aerobowych, które odpowiednio nas rozgrzeją. Kolejna część to ćwiczenia na gibkość, czyli rozciąganie. Ostatnie 5 minut poświęcimy na ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem hantli. Najlepiej wybrać takie o wadze 5 kilogramów, gdyż to ma tylko przygotować nasze mięśnie do treningu. Po rozgrzewce przystępujemy do treningu właściwego. Wybierając odpowiedni ciężar nie możemy przesadzać. Na pierwszych treningach lepiej ćwiczyć z małym obciążeniem. dopiero kiedy przygotujemy nasz organizm, możemy zabrać się za większe ciężary. Po treningu musimy się porozciągać. Pomoże nam to na zakwasy. Na siłowni możemy także wziąć prysznic w zimnej wodzie, co przyspieszy regenerację po treningu.

Jak widać ćwiczenie na siłowni nie jest trudne. Musimy tylko przestrzegać zasad kultury i wszystko odbędzie się w miłej atmosferze. Osoby ćwiczące na siłowni są z reguły pomocne dla osób początkujących. W ułożeniu planu treningowego pomocny może okazać się trener personalny. Po zapłaceniu odpowiedniej kwoty dostaniemy plan treningowy i możliwość ćwiczeń pod kątem profesjonalisty.

Redakcja zgtkkf.pl