Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów to niezwykle powszechny problem. Oczywiście chodzi tu o wzmożone, nadmierne wypadanie włosów, gdyż to, że włosy w ogóle wypadają, jest zupełnie normalnym zjawiskiem, tak samo zresztą jak w przypadku brwi, rzęs, a nawet włosów łonowych. Ma to związek z naturalnym cyklem życia włosa – wyrasta on z cebulki, rośnie, a następnie, gdy cykl jego życia dobiega końca, wypada, zastępowany przez wyrastając już, nowy włos.

Walka z wypadaniem włosów

Jednak jeśli wypadanie włosów jest nadmierne, czyli, jak mówią lekarze, wypada dziennie więcej niż 100 włosów, można się tym zaniepokoić, gdyż naprawdę silne wypadanie potrafi w krótkim czasie doprowadzić do znacznego przerzedzenia się czupryny. Do tego nikt nie chce dopuścić, włosy są niezwykle ważnym elementem wyglądu człowieka, a już szczególnie silnie przerzedzone pasma są problemem dla kobiet. By jednak móc skutecznie walczyć z tym zjawiskiem, trzeba poznać możliwe przyczyny wypadania włosów i określić, z jaką przyczyną ma się do czynienia. Jest to niezbędne, gdyż czasem tylko wyeliminowanie konkretnego czynnika może zahamować to zjawisko.

Przyczyny zaś bywają bardzo różne – stres, zażywanie niektórych leków, choroby, inwazyjna pielęgnacja czy stylizacja, farbowanie, zły stan skóry głowy czy też dieta uboga w składniki ważne dla włosów. Często też winne są wahania hormonów, dlatego jeśli wypadanie włosów jest naprawdę silne i utrzymuje się długi czas, wskazana może być wizyta u dermatologa lub nawet endokrynologa, czyli lekarza od hormonów. Specjaliści ci mogą zalecić wykonanie badań, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, jakich składników brakuje w organizmie, co skutkuje wypadaniem włosów.

Preparaty na skórę głowy

Oczywiście ratować można się też samodzielnie, sięgając po dostępne środki, najlepiej te z apteki. Trzeba jednak pamiętać, że na wypadanie włosów mogą pomóc tylko te preparaty, które stosuje się na skórę głowy, gdyż to w niej znajduje się źródło problemu, czyli cebulki włosowe, które trzeba wzmocnić i mieszki, które trzeba pobudzić do pracy. Nakładanie masek czy odżywek na długość włosów nie da żadnych skutków w zakresie hamowania wypadania. Najlepsze zaś są ziołowe wcierki, czyli płyny, które przeznaczone są do wcierania w skórę głowy, sprzedawane pod różnymi nazwami: płyn, lotion, tonik czy odżywka. Pomocny jest nie tylko ich ziołowy skład i będący promotorem dla składników aktywnych alkohol, który rozgrzewa skórę głowy i pobudza krążenie, ale też masaż skalpu, jaki wykonuje się podczas aplikacji tych środków. Zabieg ten nawet może mieć największe znaczenie!

Redakcja zgtkkf.pl