Nawet odrobinę zainteresowana odchudzaniem czy zdrowym stylem życia osoba wie, co powinno się robić, by schudnąć, przynajmniej teoretycznie. Oczywiście nie zawsze łatwo jest przekuć teorię w praktykę i wcielić w życie doskonale znane zasady, niemniej jednak nawet to czasem nie powoduje, że waga zaczyna spadać. Wiele osób stosuje dietę, a także sili się na aktywność fizyczną, ale nie widzi tego skutków. Dlaczego nie możesz schudnąć? Zła wiadomość jest taka, że przyczyn tego może być wiele, trzeba je zatem poznać i dokładnie zastanowić się, z jaką sytuacją może się mieć do czynienia.
Pomoc dietetyka
Na pewno czasem winne tego jest nieodpowiednie postępowanie. Nawet spora wiedza teoretyczna nie zawsze chroni przed popełnianiem błędów, a popełnianych przez siebie błędów często zwyczajnie się nie widzi. To dlatego osobom mocno zainteresowanym schudnięciem często zaleca się skorzystanie z pomocy dietetyka, a także trenera personalnego, przynajmniej na początku. Pozwoli to wyeliminować dotychczasowe błędy i da solidne podstawy wiedzy w zakresie odżywiania oraz ćwiczeń. Na bazie takiej wiedzy można będzie planować swoje dalsze działania, co pozwoli też zaoszczędzić sobie wiele czasu i nerwów powodowanych przez bezproduktywne wysiłki.
Nieodpowiednia dieta
Powodem braku spadku wagi może być więc nieodpowiednia dieta. Musi być ona nie tylko racjonalna i niskotłuszczowa, jak również zakładać mniejsze racje żywnościowe. Bardzo ważne jest też częste jedzenie małych posiłków. Jeśli ktoś odchudza się poprzez głodzenie, może spodziewać się, że nie schudnie, a wręcz przeciwnie, gdyż organizm będzie magazynował tłuszcz na wypadek okresów głodu. Duże znaczenie ma też to, by spożywać duże ilości białka. Niezbędne są też pokarmy i działania które przyspieszają trawienie i spalenie tłuszczu. Działania te to między innymi wspomniane regularne jedzenie, a także zjadanie śniadań, co pozwala obudzić organizm i daje mu swoisty rozruch. Do niezbędnych w czasie odchudzania pokarmów można zaś zaliczyć przede wszystkim pokarmy bogate w błonnik, który wspiera i przyspiesza trawienie. Warto też jednak wiedzieć, że można też wprowadzić do swej diety pokarmy, które znane są z silnego przyspieszania tłuszczu. Jest to na przykład imbir, kurkuma, cytryna, mięta, pietruszka, a także pieprz kajeński i kawa, zwłaszcza zielona.
Jeśli zaś chodzi o ćwiczenia, często są one źle wykonywane i na tym polega sekret ich braku skuteczności. Trzeba też pamiętać o tym, że ruch musi być odpowiednio energiczny, by spalał tłuszcz, jak również musi trwać odpowiednio długo – specjaliści mówią, że dopiero po 45 minutach od rozpoczęcia treningu organizm zaczyna spalać tłuszcz.