Zakup wózka inwalidzkiego dla dziecka to wyzwanie finansowe i emocjonalne dla opiekuna/rodzica. Wówczas priorytetem staje się zakup niezawodnego, bezawaryjnego i przede wszystkim bezpiecznego sprzętu, który w jak największym stopniu pozwoli aktywnie poznawać świat na równi z rówieśnikami. Obecnie na rynku pojawiają się wciąż udoskonalane modele – od tradycyjnych wózków ręcznych, po specjalistyczne z podparciem, wersje elektryczne oraz spacerowe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę oraz jak dopasować wózek, aby dziecko miało możliwość samodzielnego poruszania się oraz zapewnienie najwyższego komfortu i bezpieczeństwa? Zapoznaj się ze wskazówkami od specjalistów firmy SKIB-MED i bądź pewny swojego zakupu.
Wózki inwalidzkie dla dzieci – czym kierować się podczas zakupu?
Specjalistyczny sprzęt tego rodzaju to ogromna inwestycja. Poza aspektem stricte rehabilitacyjno-medycznym dobór wózka inwalidzkiego wpływa na rozwój, samoocenę, a nawet aktywność społeczną dziecka. Chcąc zapewnić mu jak największy komfort oraz w miarę możliwości zminimalizować ograniczenia związane z niepełnosprawnością koniecznie zastosuj się do poniższych wytycznych.
Wiek i wzrost dziecka
Aby wózki inwalidzkie spełniały swoje funkcje, muszą być indywidualnie dostosowane do pacjenta i jego budowy ciała. Zależy od tego bezpieczeństwo i komfort podczas używania wózka. Obecne na rynku pojawiają się modele, które dzięki możliwości regulacji „rosną wraz z małym pacjentem”. Idealnie dobrany wózek inwalidzki powinien mieć siedzisko o około cztery centymetry szersze od szerokości bioder użytkownika. Gwarantuje to wygodę oraz swobodę ruchów, a także zapewnia utrzymanie prawidłowej postawy oraz minimalizację ryzyka wypadnięcia z wózka. Jeżeli mieszkamy w małym mieszkaniu, w którym dodatkowo nie ma windy, warto wybrać modele mniejsze o lżejszej konstrukcji. Łatwo je wtedy znosić i wnosić, a podczas podróży samochodem można go złożyć i schować do bagażnika.
Rodzaj i zaawansowanie schorzenia, a funkcjonalność wózka
Wózek inwalidzki musi być kompatybilny z rodzajem schorzenia, na które cierpi dziecko. Stopień zaawansowania rodzaju zaburzenia oraz świadomość możliwości ruchowych użytkownika jest kluczowa. Dla dzieci, które wymagają dodatkowego wsparcia i stabilizacji postawy, idealny jest wózek spacerowy, który dzięki dodatkowym zabezpieczeniom gwarantuje udaną wędrówkę. Natomiast wózki aktywne przeznaczone są dla dzieci o mniejszym stopniu zaawansowania choroby, ze zwiększonym stopniem samodzielności.
Nie zawsze jednak warto inwestować w pełen pakiet i różnorodne udogodnienia wózka, które w praktyce każą się całkiem zbędne. Czasem prostota jest przepisem na bezawaryjny, funkcjonalny sprzęt. Co więcej, należy pamiętać, że sam wózek musi być łatwy w momencie rozłożenia, stabilny podczas jazdy i wygodny w transporcie np. w bagażniku samochodowym.
SKIB-MED to sklep, w którym znajdziesz m.in. dziecięce wózki elektryczne, spacerowe oraz aktywne. Firma szybko realizuje zamówienia, a także służy profesjonalną radą i wsparciem, zarówno podczas dokonywania zakupu sprzętu, jak i w momencie starania się o dofinansowanie NFZ/PFRON. Skontaktuj się z przedstawicielem zespołu, umów się na bezpłatną konsultację już dziś.