Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Pomysły na aktywne życie seniorów

21 lutego 2020


Przejście na emeryturę jest dla seniorów nie lada wyzwaniem. Po intensywnym okresie życia zawodowego zapewne marzą o błogim lenistwie, o wspaniałym życiu bez obowiązków, bez codziennej gonitwy i wyścigu z czasem. Po prostu ten wyczekiwany moment jest spełnieniem marzenia o bezstresowym trybie życia. Z całą pewnością jest to cudowne, ale jak długo można delektować się stanem bezczynności, oglądając seriale telewizyjne od rana do wieczora. Jest to fajna sprawa, ale może na jedno lub dwa przedpołudnia. Jak długo można zajmować się nicnierobieniem? Zapewniam wszystkich, że spędzanie czasu w pozycji horyzontalnej znudzi się szybciej lub później również naszemu emerytowi, który zapewne dojdzie do wniosku, że aktywny senior jest szczęśliwszy niż ten bierny.

Pomysł na siebie

Po fazie euforii, związanej z przejściem na emeryturę, następuje kolejna faza. Wspaniale, jeśli senior ma pomysł na siebie, ma pasje, hobby, zainteresowania, cele, jakieś dążenia… słowem jeśli ma marzenia. Podobno, w momencie kiedy człowiek przestaje marzyć, to życie przestaje mieć jakikolwiek sens. Dla seniora, który marzy, okres emerytury może być wyzwaniem i pięknym czasem realizacji pasji, na które wcześniej zabrakło czasu. A posiada ku temu mnóstwo możliwości. Może na przykład zająć się wolontariatem. Jest to zajęcie, które uszczęśliwi nie tylko seniora, ale również osoby, którymi zechce zaopiekować się, zorganizować im wolny czas, czy po prostu posiedzieć, porozmawiać i po ludzku zatroszczyć się o kogoś, kto oczekuje zainteresowania.

Sport dla seniora

Dla niektórych bardzo interesującą alternatywą aktywnego życia może być nordic walking. Jest to idealny sport dla wszystkich i w każdym wieku, a już na pewno jest idealny na drugą połowę życia.
Dużym wyzwaniem może być również wejście do świata internetu. Dla wszystkich, którzy maja potrzebę poznawania, uczenia się, nawiązywania znajomości, internet stanowi właściwą drogę.
Jeszcze inną formą aktywności seniorów są uniwersytety trzeciego wieku, które oferują bardzo szeroki wachlarz zajęć i wykładów w różnych dziedzinach wiedzy oraz nauki. Oferują także zajęcia artystyczne oraz zajęcia ruchowe. Oferta jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.
Na zakończenie wspomnę jeszcze o szerokiej ofercie podróży do najdalszych zakątków świata proponowanej przez liczne biura i stowarzyszenia. Oferty są przygotowywane według potrzeb, upodobań, terminów, a także kondycji uczestników.
Kwestia organizowania aktywności seniorów jest tematem bardzo ważnym chociażby dlatego, że dotyczy całego społeczeństwa. Pamiętaj młody człowieku, ty też będziesz seniorem… aczkolwiek dzisiaj wydaje ci się, że jest to zupełnie nierealne.

Redakcja zgtkkf.pl

Jesteśmy platformą poświęconą sportowi, zdrowiu i dobrej kondycji. Oferujemy inspirujące treści i praktyczne porady, które pomagają osiągnąć optymalne samopoczucie. Dołącz do naszej społeczności, aby odkrywać nowe sposoby na aktywny tryb życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać idealny strój na pole dance
Korzyści dla młodych żeglarzy i ich rodziców
Zimowy urok Podhala

Jesteś zainteresowany reklamą?