Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Objawy niedoboru witamin

3 lutego 2020


Objawy niedoboru witamin są bardzo zróżnicowane. Różnią się w zależności od tego jakiej witaminy niedobór wystąpił. Pewne objawy chorobowe mogą wynikać z zaburzeń wchłaniania witamin lub po prostu ich niedoboru, zbyt małego spożycia. Niedobór każdej witaminy jest groźny, ale brak każdej z nich daje zupełnie inne objawy.

Problemy z niedoborem witamin

Niedobór witaminy A powoduje problemy z włosami, które stają się matowe, a także pękanie kącików ust i paznokci. Zwiększa także zapadalność na różnego rodzaju infekcje oraz wrzody żołądka. Niedobór witaminy B1 objawia się obniżonym apetytem oraz zaparciami, a także szybkim męczeniem się podczas rutynowych, codziennych czynności. Niedobór witaminy B2 powoduje problemy z oczami: światłowstręt, zapalenie spojówek, a także niewydolność wątroby oraz suchy język. Niedobór witaminy B3 może spowodować szybkie siwienie włosów, a także anemię i otłuszczenie wątroby. Brak witaminy B4 prowadzi do powstawania różnego rodzaju guzów oraz marskości wątroby. Niedobór witaminy B6 powoduje przyspieszenie procesów starzenia się w organizmie, a także objawy takie jak zapalenie skóry, bladość, czy też ogólne rozdrażnienie. Brak B-karotenu osłabia jakość funkcjonowania szeregu hormonów płciowych. Niedobór witaminy D3 prowadzi do występowania krzywicy, a także wzmaga potliwość skóry. Brak witaminy E obniża popęd seksualny oraz siłę mięśni, a także przyspiesza procesy starzenia się organizmu. Niedobór witaminy H prowadzi u ludzi do procesów związanych z łysieniem skóry głowy. Brak witaminy PP powoduje bezsenność oraz rozdrażnienie.

Najbardziej popularne objawy

Wymienione powyżej objawy niedoboru witamin u człowieka to nie są wszystkie możliwe objawy, które mogą wystąpić w związku z wystąpieniem niedoboru danej witaminy. Są to jedynie te najbardziej popularne związane z daną witaminą. Często objawy niedoboru witamin są bardzo niespecyficzne i nie do końca wiadomo, której z nich tak naprawdę nam brakuje. Zdarza się również, że posiadamy niedobory nie tylko jednej witaminy, a kilku, a nawet wszystkich witamin. Jest to możliwe w przypadku niezbilansowanej diety, która pełna jest cukru oraz toksycznych substancji, które wypłukują witaminy z organizmu człowieka. Najlepszym sposobem na uniknięcie niedoborów witamin, a tym samym ich przykrych objawów jest stosowanie zdrowej oraz zbilansowanej diety na każdym etapie życia. Dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste zboża, orzechy, ryby, chude mięso, nabiał i jaja z całą pewnością zapewni niezbędny komplet witamin oraz minerałów. W przypadku problemów z dietą możliwe jest również spożywanie witamin w formie syntetycznej.

Redakcja zgtkkf.pl

Jesteśmy platformą poświęconą sportowi, zdrowiu i dobrej kondycji. Oferujemy inspirujące treści i praktyczne porady, które pomagają osiągnąć optymalne samopoczucie. Dołącz do naszej społeczności, aby odkrywać nowe sposoby na aktywny tryb życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Alergia na nabiał

15 lutego 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?