Objawy niedoboru witamin

Objawy niedoboru witamin są bardzo zróżnicowane. Różnią się w zależności od tego jakiej witaminy niedobór wystąpił. Pewne objawy chorobowe mogą wynikać z zaburzeń wchłaniania witamin lub po prostu ich niedoboru, zbyt małego spożycia. Niedobór każdej witaminy jest groźny, ale brak każdej z nich daje zupełnie inne objawy.

Problemy z niedoborem witamin

Niedobór witaminy A powoduje problemy z włosami, które stają się matowe, a także pękanie kącików ust i paznokci. Zwiększa także zapadalność na różnego rodzaju infekcje oraz wrzody żołądka. Niedobór witaminy B1 objawia się obniżonym apetytem oraz zaparciami, a także szybkim męczeniem się podczas rutynowych, codziennych czynności. Niedobór witaminy B2 powoduje problemy z oczami: światłowstręt, zapalenie spojówek, a także niewydolność wątroby oraz suchy język. Niedobór witaminy B3 może spowodować szybkie siwienie włosów, a także anemię i otłuszczenie wątroby. Brak witaminy B4 prowadzi do powstawania różnego rodzaju guzów oraz marskości wątroby. Niedobór witaminy B6 powoduje przyspieszenie procesów starzenia się w organizmie, a także objawy takie jak zapalenie skóry, bladość, czy też ogólne rozdrażnienie. Brak B-karotenu osłabia jakość funkcjonowania szeregu hormonów płciowych. Niedobór witaminy D3 prowadzi do występowania krzywicy, a także wzmaga potliwość skóry. Brak witaminy E obniża popęd seksualny oraz siłę mięśni, a także przyspiesza procesy starzenia się organizmu. Niedobór witaminy H prowadzi u ludzi do procesów związanych z łysieniem skóry głowy. Brak witaminy PP powoduje bezsenność oraz rozdrażnienie.

Najbardziej popularne objawy

Wymienione powyżej objawy niedoboru witamin u człowieka to nie są wszystkie możliwe objawy, które mogą wystąpić w związku z wystąpieniem niedoboru danej witaminy. Są to jedynie te najbardziej popularne związane z daną witaminą. Często objawy niedoboru witamin są bardzo niespecyficzne i nie do końca wiadomo, której z nich tak naprawdę nam brakuje. Zdarza się również, że posiadamy niedobory nie tylko jednej witaminy, a kilku, a nawet wszystkich witamin. Jest to możliwe w przypadku niezbilansowanej diety, która pełna jest cukru oraz toksycznych substancji, które wypłukują witaminy z organizmu człowieka. Najlepszym sposobem na uniknięcie niedoborów witamin, a tym samym ich przykrych objawów jest stosowanie zdrowej oraz zbilansowanej diety na każdym etapie życia. Dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste zboża, orzechy, ryby, chude mięso, nabiał i jaja z całą pewnością zapewni niezbędny komplet witamin oraz minerałów. W przypadku problemów z dietą możliwe jest również spożywanie witamin w formie syntetycznej.

Redakcja zgtkkf.pl