Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Czym jest dieta?

27 grudnia 2019


Wielu osobom słowo „dieta” kojarzy się wyłącznie z jednym: z odchudzaniem. Tymczasem słowo to oznacza po prostu konkretny sposób odżywiania się. Może być wiec dieta zbilansowana, zdrowa, niezdrowa, związana z konkretnym trybem życia, czy przypadłościami zdrowotnymi.

Jaki jest więc wpływ diety na zdrowie?

Wraz z jedzeniem dostarczamy organizmowi konkretnych składników: witamin, soli mineralnych, węglowodanów, tłuszczów oraz ogólnie – energii. Jeżeli danych składników jest za dużo lub za mało, nasz organizm to odczuje. Czasem dobija się to na naszej wadze, a innym razem także na zdrowiu ogólnie. Niektóre rodzaje potraw mogą nam nie służyć – z różnych względów, czasem są to np. alergie pokarmowe. Mogą one bardzo uprzykrzyć życie. Czasem są to różne objawy skórne, jak pokrzywki, a w drastycznych przypadkach nawet napady duszności, z którymi trzeba natychmiast trafić pod opiekę lekarza. Jedzenie ma nas utrzymać przy życiu, dodawać nam energii, dzieciom dodatkowo umożliwiać wzrost i rozwój umysłowy. Jednak niewłaściwie dobrana dieta nie tylko nam nie pomoże, ale wręcz może zaszkodzić. Trzeba pamiętać, że nasz styl życia zmienia się. Wraz z wiekiem – dodatkowo – odnotowujemy zmiany w szybkości przemiany materii oraz te hormonalne. Niektórym z dnia na dzień zmienia się tez ogólny stan zdrowia. Dlatego warto pamiętać, że przez całe życie trzeba wprowadzać stosowne zmiany w diecie. Wpływ diety na zdrowie bywa bardzo różny.

Błędy dietetyczne

Większość z nas popełnia błędy dietetyczne i to dość często. Ich skutki bywają drobne lub większe; pojawiają się niemal od razu lub dopiero po miesiącach lub latach, jeśli wciąż dane błędy powielamy i z nich nie rezygnujemy. Zdarza się, że ktoś czuje się ogólnie dobrze, a dopiero wyniki badań podstawowych wskazują, że coś może być nie tak. Np. nagle mamy wysokie ciśnienie, choć do tej pory nie uskarżaliśmy się na taki problem. Albo okazuje się, że wyniki cholesterolu są niepokojące. Kolejnym problemem mogą być początki cukrzycy, Trzeba jednak pamiętać, że nad pewnymi problemami można zapanować właśnie dzięki odpowiedniemu jedzeniu na co dzień. Przy niemal każdej chorobie lekarz wskazuje odpowiednią dietę, aby – przynajmniej – nie pogłębiać problemu. Istotne jest także to, że wiele chorób daje się zatrzymać odpowiednią dietą. Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Jak przerażające może być to stwierdzenie wiedza głównie ci, którzy pogłębiają swoją wiedzę nt. składników odżywczych, ich braku oraz negatywnego wpływu np. nadmiaru pewnych elementów. Warto wgłębić się w ten temat na poważnie.

Redakcja zgtkkf.pl

Jesteśmy platformą poświęconą sportowi, zdrowiu i dobrej kondycji. Oferujemy inspirujące treści i praktyczne porady, które pomagają osiągnąć optymalne samopoczucie. Dołącz do naszej społeczności, aby odkrywać nowe sposoby na aktywny tryb życia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Alergia na nabiał

15 lutego 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?