Problem otyłości stał się już problemem światowym. Coraz więcej osób ma problemy z wagą, prze co dotykają je również liczne choroby. Powszechne myślenie związane z nadwagą prowadzi do wniosku, że osoby otyłe po prostu za dużo jedzą. Nie zawsze spotyka się to z prawdą. Rzeczywiście, przejadanie się czy nadmierna podaż kalorii w diecie prowadzi do zwiększenia masy ciała.
Lecz nie zawsze jest to powodem
Naukowcy prowadząc szereg badań dotyczących otyłości rozróżniają wiele sytuacji, w których nie tylko przejadanie się powoduje przybieranie na wadze. Często spotykają się z osobami, które całe życie prowadziły zdrowy tryb życia, nie miały problemów z prawidłową masa ciała, aż tu nagle waga podskoczyła mocno do góry. Osoby takie, stają w obliczu ogromnego zdziwienia i często nie potrafią poradzić sobie z zaistniała sytuacją. Rozpoczynają wtedy proces dochodzenia do źródła swoich problemów. Niektórzy poszukują informacji na własną rękę, a inni udają się bezpośrednio do lekarza lub dietetyka. Odpowiedź na to jakie są przyczyny nagłego przybierania na wadze nie zawsze jest jasna. Zależy też od wielu czynników zewnętrznych.
Rutynowe badania
Pierwszym krokiem jaki zostanie podjęty przez specjalistów będzie przeprowadzenie rutynowych badań do określenia ogólnego stanu zdrowia. Wyniki z krwi, często dają wiele wskazówek dotyczących kolejnych kroków. Bada się również poziom hormonów we krwi. Ich nieodpowiedni poziom może wskazywać na choroby autoimmunologiczne, które właśnie powodują tycie. Choroby na tle hormonalnym nie dotyczą jedynie kobiet. Badania pokazują, że problemy z chorobami autoimmunologicznymi mają również mężczyźni.
Bardzo ważnym elementem docierania do źródła nadwagi jest przeprowadzenie rzetelnego wywiadu. W sytuacji gdy ktoś przyjmuje na stałe leki związane z innym typem choroby, nie te z grupy autoagresji, może mieć problem z ich adaptację. Istnieje bowiem spora grupa leków blokujących gospodarkę lipidową. Jest to przyczyną nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie, a co za tym idzie nadmiernego przybierania na wadze. Warto przeanalizować przyjmowane leki pod kątem ich połączenia i wchodzenia w różne interakcje.
Istotnym elementem układanki może być przechodzenie ciężkiego stresu. Gdy dochodzi do sytuacji stresowych w naszym życiu, w organizmie wytwarza się kortyzol. Jego zbyt wysokie stężenie powoduje zaburzenia w strefie gospodarki hormonalnej a co za tym idzie do zatrzymania wagi lub wręcz nagłego przybierania na wadze. Odpowiedni relaks powinien przynieść oczekiwane rezultaty.