Jakie są korzyści z pływania?

Z całą pewnością można stwierdzić, że korzyści z pływania są duże. Zalety uprawiania tego sportu są nie do przecenienia, ponieważ pełni on zarówno funkcję profilaktyczną, jak i funkcję rehabilitacyjną. Podczas pływania zaangażowane są wszystkie grupy mięśniowe, które pracują w wodzie, czyli z zupełnie innym oporem niż w normalnych warunkach.

Wzmacnia grupy mięśniowe

W związku z tym, że w wodzie nie czuć oporu, pływanie nie obciąża stawów i kręgosłupa, a jedynie wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe, które biorą w nim udział. Szczególnie istotne w czasie pływania są mięśnie grzbietu, czyli te mięśnie, które utrzymują na miejscu kręgosłup i go wspomagają. Mocne mięśnie grzbietu ograniczają tak często dokuczające wielu osobom bóle kręgosłupa. Wzmacnianie tej grupy mięśniowej niweluje także posiadane wady postawy, co jest korzystne zwłaszcza u dzieci, które jeszcze mogą sobie wypracować prawidłową sylwetkę, co u dorosłych jest już dużo bardziej skomplikowane. Poprawie ulega elastyczność stawów oraz poprawia się ich ruchomość. Pływanie ma również bardzo dobry wpływ na układ oddechowy człowieka. Dzieje się tak z powodu zwiększania się pojemności płuc w czasie ćwiczeń z pływania oraz wyrabianie nawyku prawidłowego oddychania. Z całą pewnością można również stwierdzić, że pływanie wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej na ciele, a także wspomaga funkcjonowanie układu krążenia. Jest to idealna forma spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, która umożliwia utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej oraz samopoczucia psychicznego.

Inne sporty wodne

Umiejętność pływania umożliwia także uprawianie innych sportów wodnych takich jak kajakarstwo czy windsurfing. Pływanie także zmniejsza ryzyko występowania szeregu chorób, podobnie jak uprawianie innych aktywności fizycznych. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca, a także cukrzycy. Łagodzi występujące u człowieka bóle stawów, obniża wysokie ciśnienie krwi. Pływanie jest również idealne w ciąży, ponieważ zmniejsza dolegliwości ciążowe takie jak obrzęki nóg. Dzięki ćwiczeniom oddechowym, które wykonywane są w międzyczasie, dodatkowo koi i relaksuje zbolałe ciało. Sprzyja wydzielaniu endorfin, które potocznie nazywane są hormonami szczęścia. Dlatego podczas pływania i zaraz po nim człowiek czuje się zmęczony, zrelaksowany, a także szczęśliwy. Pływanie sprawia, że regeneracja po wysiłku jest zwiększona, a mięśnie rozciągnięte oraz zrelaksowane. Zajęcia na basenie polecane są dla każdego. I dla dzieci, dla dorosłych i dla osób starszych. Każdy odnajdzie w nich coś dla siebie z korzyścią dla zdrowia.

Redakcja zgtkkf.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.