Dlaczego warto uprawiać sport i jaką dyscyplinę wybrać?

Żyjemy w czasach, w których towarzyszy nam stres i pewnego rodzaju gnanie do przodu – do kariery, pieniędzy lub po prostu po to, by związać koniec z końcem. Problemów jest pełno, a my nie zawsze potrafimy się z nimi uporać. W tym wszystkim zapominamy o zdrowiu. Na naszych półkach zamiast butów biegowych, znaleźć można obcasy lub niewygodne, ale prezentujące się dobrze obuwie, w którym można udać się do firmy. Układamy nasze wartości w nieco dziwnej kolejności – na samym szczycie znajduje się kariera czy pieniądze, a niżej to, co naprawdę jest istotne i bez czego nie moglibyśmy funkcjonować. 

Sport – czy to się opłaca?

Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia. Jest to niezdrowe i powoduje choroby, których często nie można nawet wyleczyć. Aby temu zapobiec, powinniśmy zmienić nasze życie i wprowadzić do niego ruch, który doda zdrowia. To jaki sport wybrać, zależy przede wszystkim od naszej aktualnej kondycji oraz ilości czasu, jaką dysponujemy. Pamiętajmy też o odpowiednim sprzęcie; jeśli zaczynamy biegać, musimy wyposażyć się w dobrej jakości buty biegowe. Obuwie odgrywa znaczącą rolę i źle dobrane powoduje odciski albo kontuzje.

Udowodniono naukowo, że sport (w racjonalnych ilościach) redukuje stres, poprawia koncentrację, nastrój i powoduje nagły przypływ energii, który wykorzystać można w dalszych działaniach. Dodatkowo sport nie musi być koniecznością; nie trzeba się do niego zmuszać! Na pewno każdy z nas znalazłby taką dyscyplinę, którą polubi. Po prostu trzeba poszukać i wypróbować wielu rzeczy. Przed każdym sportem przyjemną opcję na pewno stanowią zakupy! Różnorodne buty biegowe, sportowe spodnie czy kurtki trekkingowe to ubrania, które kupuje się niezwykle przyjemnie. 

Wybrany sport – bieganie. Jak zacząć?

Jednym z popularniejszych sportów amatorskich jest bieganie. Wybiera się go przede wszystkim ze względu na to, że nie trzeba dysponować dużą ilością czasu. Wystarczy wyjść z domu i można zaczynać! Jest to też dobry sposób na rozgrzewkę przed innymi dyscyplinami. Generalnie bieganie przydaje się każdemu sportowcowi, nie ważne jaki sport docelowo uprawia. Przed rozpoczęciem, pamiętajmy o odpowiednim wyposażeniu. Koniecznie potrzebujemy butów biegowych, a także wygodnych spodni, które nie będą blokowały ruchów. Warto też stopniowo zwiększać dystanse oraz robić krótką rozgrzewkę. Nie porywajmy się od razu na głęboką wodę, może to spowodować kontuzję i zniechęcić nas do dalszego uprawiania sportu. Nie ważne czy chcemy tylko truchtać dla zdrowotności, czy naszym celem są długie dystanse i sprint – musimy pamiętać o tym aby wyposażyć się w buty biegowe, racjonalnie zaplanować trening oraz pić duże ilości wody. 

Redakcja zgtkkf.pl